Diamond Bar High School

SBAC State Testing (11th Grade Only) — Mar 27, 28 & Apr 3, 4              Spring Break — April 10-14              California Science Test (10th Grade Only) — Tues, April 18

Brahmas Lead The Way At Technology Conference

This weekend, Carly Russo, DBHS TSA adviser and science teacher, accompanied 58 of our students to the California State Technology Student Association Conference in Bakersfield, CA.  The results of their efforts are included below.  They represented DBHS well.  The current State President Nicole Chen and State Treasurer Samuel Chiang ARE DBHS students. They got pied in the face for raising the most donation for American Cancer Society. 

 

Newly Elected STATE Officers from DBHS!!

Samantha Yang elected as State President

Brian Ho elected as State Secretary

Samuel Chiang elected as State Treasurer

Leslie Sim elected as State Sergeant-at-Arms


NOTE: All of the students elected to state office are also members of our Brahma Tech Academy!


Carly Russo, DBHS Science teacher, was selected to be the next State Advisor.

 


HOW WE GOT STARTED: The Technology Student Association (TSA) was founded in 1978. For over thirty years, students around the country competed in technology related events, except for California.  Four years ago, Alice Jin (c/o 2014) contacted TSA and inquired how to start the club.  Diamond Bar High School became the first chartered chapter in the state. Since then, the number of schools involved has double each year.  The first two State conferences were held at DBHS planned by the state officers which were all students from our school.  This past state conference was held in Bakersfield where four of the six state officers elected are from DBHS.  For the past two years, DBHS has been the only California chapter to compete at the National TSA conference where our students have had the opportunity to lead students from New York, Germany and Turkey in a discussion about how to grow state participation.  DBHS has been integral in the expansion of TSA in California.


The long list of awards will begin here...

 

Architectural Renovation

1st Place

Nicole Chen

Angeline Cheng

Emily Dang

Isabel Jiang

Jacqueline Zhang

Sandy Pan

Biotechnology Design

1st Place

Athena Chen

Jeannie Huang

Jeff Chow

Aishwarya Bhupatiraju

Sandy Pan

2nd Place

Matthew Ho

Brian Chang

Derek Su

Felix Su

3rd Place

Niraj Ganesh

Alexander To

Jennifer Chang

Felix Lien

Julia Chen

Austin Chiang

Career Preparation

2nd Place

Dorothy Lewes

3rd Place

Alvin Lee

Children's Stories

1st Place

Jennifer Chang

Sandy Pan

Michelle Chang

2nd Place

Jung Hyun Kim

Nicole Chen

Shana Roan

3rd Place

Aishwarya Bhupatiraju

Bernard Chen

Leslie Sim

Debating Technological Issues

1st Place

Carol Lai

Shirley Lu

Desktop Publishing

1st Place

Bernard Chen

2nd Place

Austin Chiang

3rd Place

Samantha Yang

Digital Video Production

1st Place

Austin Zhang

Niraj Ganesh

Forest Lam

Engineering Design

1st Place

Phillip Gunadi

Philip Park

Silas Wong

Samuel Kee

Essays on Technology

1st Place

Jung Hyun Kim

2nd Place

Alvin Lee

Extemporaneous Speech

3rd Place

Michael Hermanto

Fashion Design

1st Place

Isabel Jiang

Angeline Cheng

Jacqueline Zhang

3rd Place

Dorothy Lewes

Samantha Yang

Flight Endurance

1st Place

Brian Kim

Music Production

1st Place

Valerie Tsao

Priscilla Chang

3rd Place

Lauren Kashiwabara

Jennifer Wu

Christen Schlag

Photographic Technology

1st Place

Mikaela Pham

3rd place

Ashvini Bhupatiraju

Prepared Presentation

1st Place

Michael Hermanto

2nd Place

Leslie Sim

Promotional Graphics

2nd Place

Bernard Chen

3rd Place

Kevin Liang

Technology Bowl

1st Place

Carol Lai

2nd Place

William Loo

3rd Place

Austin Chiang

Transportation Modeling

1st Place

Ritesh Pendekanti

Webmaster

2nd Place

Alexander To

Ritesh Pendekanti

Yusheng Xia

Ellis Jang

Jennifer Chang

 

Print